KURUCUMUZ

Yedi  çocuklu devlet  memuru babanın  6  ncı   çocuğu olarak 1975 yılında Ankara'da dünyaya gelen Büşra YAPICI aslen Elazığlıdır. Çocukluk  ve  gençlik  yılları hep  mücadeleyle  geçmiştir. Babasının görevi nedeniyle ilk ve orta öğretimini Türkiye'nin farklı şehirlerinde tamamlamıştır.Lise ve üniversite hayatını ise Antalya'da tamamlamıştır. 1999 yılında  Akdeniz  Üniversitesi  Ziraat  fakültesinden mezun olmuştur. Tarım sektöründe çalışmaya ise üniversitede  okurken  işçi  olarak gittiği seralarda  başlamıştır. Üniversiteden mezun olduktan sonra kısa bir süre sonra evlenen Büşra YAPICI, iş hayatına eşine ait olan gübre şirketinde devam etti.  Tohum için ar-ge  çalışmalarına da bu dönemde kayınvalidesine ait olan 400 metrekarelik bir marul serasında başladı. Ar-ge  çalışmalarını  yaparken , aynı zamanda   gübre  satışları devam ediyordu. Ar-ge çalışmaları için gerekli olan finansmanı gübre satışlarından karşılıyordu. 2005 yılında  ekonomik sıkıntılar  baş  göstermeye  başladı.  

Gübre satışları yetersiz  gelmeye  ayrıca  satılan  ürünün  parasının  tahsilatında  zorluklar  yaşamaya  başladı. Ekonomik  sıkıntı  Büşra YAPICI'yı banka  kredisiyle  tanıştırdı  bir zaman sonra kriz ve tahsilat zorlukları nedeniyle kredileri ödeyemez noktaya geldi. 2008 yılında gübre şirketi battı. 2008 yılının sonuna kadar bundan sonra ne yapacağını düşündü. 2009 yılında, Tohum ıslahı için  Antalya/ Gaziler köyünde kiraladığı serada çalışmaya başladı. Uzun yıllardır üzerinde AR-GE çalışması yürüttüğü PTK 40 isimli çeşit ile üretim izni alarak 2010 yılında Petektar Tohum’u kurdu. Büşra YAPICI, PETEKTAR TOHUM'un Genel müdürü aynı zamanda ise ıslahcısıdır.2010 yılından bu yana aktif faaliyet gösteren PETEKTAR TOHUM sektörde önemli bir konuma sahiptir.

ÖDÜLLERİ:

    2013 - ‘Growtech Eurasia Tohum Islahçısı’ ödülü
    2014 - BİSAB’ın vermiş olduğu ‘Tohum Islahına Genç Bakış’
    ’Üretimde Fikirde Girişimcilikte Fark Yaratan Kadınlar 2015’ yarışmasında “Sebze Tohumu” projesiyle bir ödül aldı.
    2015- TOBB belirlediği Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi arasında 72. Sırayı aldı.
     2016 -  ‘Growtech Eurasia Tarım İnovasyonu’ ödülünü ‘Gürcan Pembe Domates Projesiyle’ kazandı.
    2017 - TOBB belirlediği Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi arasında 48. sırayı  aldı.
     2017 - Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından onur plaketine layık görüldü.
    2017 -  KAGİDER’in düzenlemiş olduğu Türkiye Kadın Girişimci Ödülleri’nde  “Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimcisi” kategorisi birincisi oldu.