NEDEN YERLİ TOHUM ?

Tohum, bitkilerin varoluşunun devamını mümkün kılan en önemli üreme materyalidir. Tarım sistemi içinde kendi genetik kaynaklarımız üzerinde uzun yıllar süren AR-GE çalışmaları sonucunda tohumlar, alanında uzman Ziraat mühendislerimizin araştırmaları ile sürekli geliştirilmiş, bulunduğu yerin iklim ve arazi koşullarına en iyi uyum sağlayan yerli tohum çeşitleri elde edilmiştir. Bu iklime bu toprağa adapte olmuş materyallerden yararlanılarak yapılan ıslah çalışmalarının sonuçları ithal edilen tohumlardan çok daha başarılıdır. Yerli tohumlar toprağın sınırlı bir kaynak olduğunun farkındalığıyla, topraktan hangi elementi ne zaman ve ne kadar isteyeceklerin de biliyorlar. Bu yüzden yerli tohumlar kendi dengesini kendi kurar ve topraklarımızda adaptasyon sorunu çekmeden en yüksek verimde ürünle bize geri dönerler. Kendi ikliminde ve toprağında, kendi genetik kaynaklarımızla üretilmiş yerli tohumlar yüksek verim ve yüksek dayanıklılığa sahiptir. Türkiye genetik kaynaklar bakımından çok zengin bir ülkedir ve bu zenginliği hiçe saymamak gerekir.

Ayrıca yerli tohumun ithal tohumlara göre daha ucuz olması çiftçinin maliyetini düşürmektedir. %100 yerli tohum üretimiyle birlikte birçok kişiye de istihdam alanı sağlanmıştır. Bu üretimler ülke olarak da tohum sektöründe dışa bağımlılığımız azaltmış ve ülke ekonomisi açısından büyük bir yol kat etmemizi sağlamıştır. 

Siz değerli çiftçi ve üreticilerimiz de yerli tohum kullanarak hem kendi genetik kaynaklarımıza sahip çıkabilir hem de ülkemiz ekonomisine büyük destek sağlayabilirsiniz.